Usługi

Sprzedaż wysyłkowa do Niemiec Amazon / Ebay

Dziedzina gospodarki jaka jest e-commrce już od kilku lat notuje kilkunastoprocentowy wzrost obrotów w skali roku, dlatego też sprzedaż na takich platformach jak Amazon czy Ebay jest coraz bardziej atrakcyjna forma samozatrudnienia.

Platforma Amazon daje rożne możliwości prowadzenia biznesu takie jak transakcje arbitrażowe, odsprzedawanie towarów hurtowych, sprzedaż produktów pod własną marką czy też coraz bardziej popularny dropshipping.

Niewątpliwie kierunkiem, który coraz częściej wybierają polscy sprzedawcy są Niemcy, największa gospodarka Europy. Na początku roku niemieckie służby skarbowe postanowiły uszczelnić system podatkowy poprzez wprowadzenie nowych regulacji właśnie dla platform sprzedażowych typu Amazon czy Ebay.

Kluczowy jest tu artykuł 22f UstG nakładający na platformy internetowe obowiązek przekazywania administracji skarbowej danych o m.in. tożsamości sprzedawców, adresu a także wysokości obrotu osiągniętego w sprzedaży detalicznej i właśnie to zaświadczenie powinny wnioskować polskie firmy zarejestrowane do niemieckiego VAT, a następnie przesłać je do administratorów platform Amazon/ebay. Sprawa jest na tyle poważna, że z informacji jakie napływają do nas od klientów brak owego zaświadczenia skutkuje zablokowanie środków ze sprzedaż na w.w. platformach.

Dzieje się z pewnością tak dlatego, gdyż artykuł 25e UstG nakłada odpowiedzialność finansową portali za niezapłacony VAT na terenie Niemiec.
„Czerwona linia” jest tu limit sprzedaży detalicznej do Niemiec po przekroczeniu to którego opodatkowanie podlega już pod niemiecki VAT. Obecnie limit ten wynosi 100 000 Euro brutto(distance selling threshold) Należy przy tym pamiętać ze jest tu liczona cala sprzedaż do Niemiec a nie tylko poprzez platformie Amazon. Po przekroczeniu tego limitu sprzedawcy mają obowiązek naliczać podatek VAT wg stawki 19 % a następnie odprowadzać go do właściwego niemieckiego urzędu skarbowego.

 

Co za tym idzie następuje oczywiście obowiązek do rejestracji niemieckiego VAT i składania comiesięcznych deklaracji. Sprawa jest zatem stosunkowo jasna gdy limit ten został przekroczony. Nie do końca jasna jest jednak sytuacja dla sprzedawców, którzy owego limitu nie przekroczyli. Pierwsze zapowiedzi mówiły, iż wystarczy oświadczenie o braku przekroczenia progu.

Niestety praktyka pokazała co innego. Coraz częściej bowiem platformy sprzedażowe Amazon i Ebay wymagają zaświadczenia 22 f UstG. Problem w tym, że o owe zaświadczenie mogą wnioskować jedynie podatnicy posiadający niemiecki Steuernummer. W ten oto sposób coraz więcej sprzedawców niejako jest „zmuszanych” do rejestracji niemieckiego VAT.

Należy tutaj jednak podkreślić, iż niemiecka stawka podatku VAT wynosi 19 % i należy do jednej z najniższych w Europie.

 

Firma B.A.U.M.S. Poland Steuerberatungs Sp. z.o.o. zapewnia kompleksowa obsługę dla wszystkich podmiotów przy rejestracji do niemieckiego Vat-u jak również uzyskania zaświadczenia 22 UstG W tym celu prosimy o kontakt. Oferujemy również prowadzenie księgowości, jak również składanie deklaracji VAT do niemieckich Urzędów Skarbowych.

 

Współpracujemy z firma Altumtrade (www.altumtrade.pl) – sprzedaż na Amazon. Jest to oferta dla wszystkich, którzy już sprzedają lub dopiero zamierzają rozpocząć swoja działalność na platformie Amazon. Firma Altumtrade zajmuje się profesjonalną obsługą kont na Amazon i oferuje wsparcie na każdym etapie.